Άνδρες: Βαριά ήττα 49-78 από Ίκαρο Ν. Σμύρνης

Επηρεασμένοι από την χριστουγεννιάτικη διακοπή του πρωταθλήματος παρουσιάστηκαν οι άνδρες του Άρη που ηττήθηκαν εύκολα από τον Ίκαρο Ν. Σμύρνης με 78-49, στο εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής. Ο Άρης μετά από 10 αγώνες βρίσκεται στην 13η θέση με 12 βαθμούς (2-8, 693-746).

Ο Άρης πλήρωσε ακριβά την αστοχία του και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.
Δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 0-6, αλλά γρήγορα ο Άρης αντέδρασε κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε για μία και μοναδική φορά στον αγώνα με 7-6. Οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην άμυνα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ίκαρο να προηγείται με 17-14.

Το ξεκίνημα της δεύτερης ήταν καταστροφικό για τον Άρη που με τρία συνεχόμενα λάθη από την αρχή έδωσαν την ευκαιρία στον Ίκαρο να σημειώσει ένα σερί 6-0 και να ξεφύγει 23-14. ο Άρης από το σημείο αυτό και μετά δεν μπορεί να επιστρέψει στο ματς σκοράρει μόνο δέκα πόντους ενώ ο Ίκαρος με δύο τρίποντα του Γραμματικού αυξάνει τη διαφορά στο +13 (24-37).

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου σκοράρει μόνο με βολές και στην ουσία παραδίδεται στις ορέξεις των αντιπάλων του που εκτοξεύουν τη διαφορά στο +23 (38-61). Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τέταρτη περίοδος με τον Άρη να έχει χάσει και την ψυχραιμία του και να προσπαθεί χωρίς φυσικά αποτέλεσμα με ατομικές προσπάθειες να μειώσει τη διαφορά. Ο Ίκαρος τα τελευταία λεπτά χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του φτάνοντας στο τελικό 49-78.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17,24-37,38-61,49-78.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.(Παπαδόπουλος - Κωνσταντόπουλος): Κεφαλάς 6(1), Βενιτουράκης 7(1), Δρακόπουλος 8, Δρικόγιας 3(1), Κωνσταντίνου 2, Μπαζιώτης,  Μπούτρης 7, Κωνσταντακόπουλος 5(1), Κυρίτσης, Τασουλάς 2,  Μακρόπουλος 8, Βεντούρης 1.

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ. (Παπαδάτος Αλ.): Βλάχος, Μελισσουργός 4, Καννάς,  Βελιζιώτης 7(1), Γραμματικός 19(3), Βούζας 5, Δορκοφίκης 5(1),  Λάβαρης 3, Μιχαλόπουλος 11, Δαρμογιάννης 4, Παπαδάκης 17(2),  Πασπαλάς 3.