Άνδρες: Έσπασαν το ρόδι, 73-63 τον Έσπερο!

Τη χαρά της νίκης μετά από επτά αγωνιστικές γεύτηκαν οι άντρες που επικράτησαν με 73-63 του Έσπερου Πατρών, υποχρεώνοντάς τον στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα. Μία νίκη που άργησε να έρθει τουλάχιστον τρεις αγωνιστικές όπου ο Άρης παρουσιάζεται κάθε φορά και καλύτερος.

Στην καλύτερη τους λοιπόν εμφάνιση μέχρι τώρα οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου παρουσιάστηκαν παθιασμένοι και αποφασισμένοι για τη νίκη. Δεν ήταν βέβαια μόνο τα 11 τρίποντα που έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους, αλλά και η πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν απέναντι στους ψηλούς της πατρινής ομάδας που ήταν και η δύναμή της.
Ο Άρης έδειξε νωρίς τις προθέσεις του και προηγήθηκε 9-4 με τρίποντο του Βεντούρη και 12-4 με έμμεσο τρίποντο του Μακρόπουλου. Ο Έσπερος όμως στα τελευταία λεπτά πέτυχε ένα σερί 10-1 και έκλεισε  την περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (13-14).
Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης ξαναπήρε προβάδισμα επτά πόντων με δύο τρίποντα του Κυρίτση (23-16). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά ο Άρης έβγαλε άμυνες και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων 37-32.
Ένα γρήγορο 5-0 από πλευράς Εσπέρου στο ξεκίνημα έφερε το ματς στα ίσα (37-37), ενώ το τρίποντο από τον Παπανικολόπουλο έδωσε το προβάδισμα στον Έσπερο (39-40) για τελευταία όμως φορά στον αγώνα.
Νέο τρίποντο από τον Κυρίτση δίνει αέρα 3 πόντων στον Άρη (45-42), ενώ με άλλο ένα εύστοχο σουτ από τα 6,75 μ. του Μπαζιώτη κλείνει η περίοδος για τον Άρη με το σκορ 50-46 υπέρ του.
Η τέταρτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τον Άρη από πλευράς διαχείρισης. Με τον Τασούλα να μαζεύει τα αμυντικά ριμπάουντ αλλά και να σημειώνει έξι σερί πόντους ο Άρης «έχτισε» μια διαφορά 9 πόντων (60-51). Στη συνέχεια παίζοντας κοντρόλ μπάσκετ διατήρησε τη διαφορά, παρά το αυστηρό φάουλ και την τεχνική ποινή  στον Δρικόγια, που χρέωσαν οι διαιτητές με την οποία ο Έσπερος μείωσε σε 68-61. Το τρίποντο του Δρακόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψε το τελικό 73-63 που χάρισε το πρώτο ροζ φ.α. στον Άρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 24-18, 13-14, 23-17.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ): Κεφαλάς 9(2), Βενιτουράκης 12(1), Δρακόπουλος 3(1), Δρικόγιας 5(1), Κωνσταντίνου, Μπαζιώτης 5(1), Μπούτρης, Κωνσταντόπουλος 3(1), Κυρίτσης 9(3), Τασούλας 8, Μακρόπουλος 16, Βεντούρης 3(1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡ. (ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ, ΜΠΑΖΙΝΑΣ): Διαμαντόπουλος, Φραντζής 6, Πετρόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 1, Ροκάνας, Παπανικολόπουλος 17(3), Παπαγεωργίου, Οικονομόπουλος 13, Πελεκούδας, Τρυφωνόπουλος, Λυμπέρης 14(2), Αγγελόπουλος 10.