Άνδρες: Φιλί ζωής, 79-77 με Καλαμάτα (vid.)

Παράταση ζωής πήραν οι άνδρες νικώντας με 79-77 την καλαμάτα μετά από δύο έξτρα πεντάλεπτα.
Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου ο Άρης βρίσκεται στην 14η θέση με 17 βαθμούς (3-11, 978-1057).

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου που αγωνίζονταν με την πλάτη στον τοίχο κατάφεραν μετά από δύο παρατάσεις να πάρουν μία νίκη και να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής. Μάλιστα ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με δέκα πόντους αλλά απέδειξε ότι διέθετε τα ψυχικά αποθέματα ώστε να καλύψει τη διαφορά και να πάρει τη νίκη. Βέβαια δεν έλειψαν τα επιπόλαια λάθη που σε πολλούς αγώνες στοίχισαν στην ομάδα, αλλά αυτή τη φορά στάθηκαν τυχεροί και κατάφεραν να πάρουν τη πολύτιμη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο ζεστά στο παιχνίδι και με τον αρχηγό του να σημειώνει έξι πόντους προηγήθηκαν 14-6 και στη συνέχεια με τρίποντο του Μαγιντόπε 19-12. Ο Άρης ισορρόπησε στη συνέχεια τον αγώνα και η περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-24.
Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά η Καλαμάτα το προβάδισμα μέχρι τα μισα του 10λεπτου. Με βολές του Τασούλα και του Μακρόπουλου ο Άρης ισοφαρίζει 36-36 για να λήξει η περίοδος με την Καλαμάτα να προηγείται 36-37.
Με δύο τρίποντα του Κίσσα στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου η Καλαμάτα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (38-43). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σφίγγουν τις άμυνες τους και σκοράρουν μόνο με βολές με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο τέλος με 45-51.
Στην τέταρτη περίοδο η Καλαμάτα άνοιξε τη διαφορά στους 10 πόντους (49-59), αλλά με οκτώ σερί πόντους του Βενιτουράκη το ματς οδηγείται στην παράταση.
Στα εξτρα πέντε λεπτά ο Άρης "παγιδεύει" την Καλαμάτα στην άμυνα ζώνη και καταφέρνει με τους Μπούτρη και Βενιτουράκη να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (71-66). Και ένω δείχνει ο Άρης να έχει το πάνω χέρι οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση δίνει το δικαίωμα στην Καλαματά να φτάσει στην ισοφάριση και να οδηγήσει τον αγώνα σε δεύτερη παράταση.
Στη δεύτερη παράταση ο Άρης με δύο τρίποντα από Κεφαλά και Βενιτουράκη πήρε διαφορά έξι πόντων 77-71, αλλά και πάλι "έδωσε" το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βρεθούν σε απόσταση δύο πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ευστόχησαν στις δύο τλευταίες βολές, ενώ αν και πήραν το επιθετικό ριμπάουντ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα ο Άρης να πάρει τη νίκη με 79-77.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16,36-37,45-51, 64-64 (κ.α.), 71-71 (α' παρ.), 79-77

Διαιτητές: Φάκαρος, Μαρίγλη

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος - Κωνσταντόπουλος): Κεφαλάς 7(1), Βενιτουράκης 20 (2), Δρακόπουλος 2, Σταύρου 4, Κωνσταντίνου 7 (1), Μπαζιώτης 9 (3), Μπούτρης 13 (1), Κωνσταντακόπουλος, Κυρίτσης 3 (1), Τασούλας 5, Μακρόπουλος 6, Βεντούρης 3.

Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας 15 (4), Λουρμπέας 2, Σκοπέτος 1, Μαγιντόμπε 9 (1), Γεωργανάς 5, Μπάκας 15,  Τσικούρης 16, Δελής 8, Κουτίβας 6, Παθιάκης.