Άνδρες: Καρέ νικών, 60-54 το Αίγιο!

Με 60-54 επί του Κεραυνού Αιγίου ο Άρης συμπλήρωσε ένα καρέ νικών που τον φέρνει πιο κοντά στην παραμονή.

Μετά από 19 αγωνιστικές ο Άρης βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς ισοβαθμώντας με άλλες πέντε ομάδες (6-11, 1177-1231), αλλά και με έναν αγώνα λιγότερο, που τον φέρνει σε πλεονεκτικότερη θέση.

Οι παίκτες του Άρη Πετρ. έκαναν μία ακόμη κατάθεση ψυχής αν και φάνηκαν να είναι άστοχοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους, κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο παίζοντας επιφυλακτικά και με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος (17-21). Στο δεύτερο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά έξι πόντων (21-27) και οκτώ πόντων (24-32) και έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό. Ο Άρης στο τέλος μάζεψε τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με το Αίγιο να προηγείται με 29-33. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν πάλι την ψαλίδα στο +8 (30-38), ο Άρης απαντά και μειώνει στον πόντο (39-40), αλλά οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση δίνουν την ευκαιρία στο Αίγιο να προηγηθεί στο 30' με πέντε πόντους διαφορά (42-47).

Όλα έδειχναν να δυσκολεύουν για τον Άρη καθώς οι παίκτες του δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, αλλά και οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τα ριμπάουντ. Ο Άρης βρήκε το δρόμο για τη νίκη μέσα από την άμυνα.

Το σύνθημα για την αντεπίθεση έδωσε ο Κωνσταντίνου με τρίποντο ενώ ο Μπούτρης με 4 βολές δίνει το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα στον Άρη (49-47).

Το Αίγιο ισοφαρίζει σε 49-49 αλλά ήδη ο Άρης έχει ανεβάσει στροφές η άμυνα του γίνεται πιεστική και κλείνει τους διαδρόμους στους αντιπάλους οδηγώντας τους από τη μία σε άστοχα σουτ και σε δεύτερο χρόνο βγαίνει στην αντεπίθεση ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 7 πόντους υπέρ του (57-50). Το Αίγιο στα τελευταία λεπτά εκμεταλλεύεται κάποιες άστοχες επιθέσεις του Άρη μειώνει στους τρεις (57-54) με τον Φωτίου, αλλά χωρίς συνέχεια καθώς ο Καραγιάννης αστόχησε σε δύο βολές και ο Σκλάβος σε τρίποντο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Άρη οδηγούνται στη γραμμή του βολών όπου είναι εύστοχοι και παίρνουν δίκαια τη νίκη με 60-54.

Δεκάλεπτα: 17-21, 29-33, 42-47, 60-54

Διαιτητές: Σταθόπουλος, Μαρίγλη

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 9 (1), Βεντουράκης, Δρακόπουλος 5, Σταύρος 7, Δρικόγιας, Κωνσταντίνου 8 (1), Μπαζιώτης 5, Μπούτρης 10, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 14, Βεντούρης.

Κεραυνός Αιγίου (Κοτσώνης): Στογιάνοβιτς 2, Δούρος, Χριστοδουλόπουλος, Φωτίου 21 (1), Σούλης, Σκλάβος 14 (1), Αγγελόπουλος 12 (1), Σκόνδρας 5 (1), Καραγιάννης.