Άνδρες: Μεγάλη νίκη 83-69 επί της Δάφνης Δ.

Τη νίκη της αγωνιστικής και την μεγαλύτερη δική τους στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσαν οι άνδρες μετά το 83-69 επί της πρωτοπόρου Δάφνης Δ.

Μετά από 16 αγώνες ο Άρης βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς (4-11, 1061-1126).

Οι παίκτες του Παπαδόπουλου δείχνουν αποφασισμένοι να παλέψουν ως το τέλος για την παραμονή της ομάδας και μετά από αυτή τη νίκη, που συνοδεύτηκε και από πολύ καλή απόδοση δείχνουν ότι είναι ικανοί για όλα.

Ο Άρης σχεδόν σε όλο τον αγώνα (εκτός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα) είχε το προβάδισμα στο σκορ, παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση και κυρίως περιορίζοντας επιπολαιότητες και λάθη που του στοίχισαν ακριβά σε προηγούμενα παιχνίδια. Έδειξε να είναι καλά διαβασμένος, εκμεταλλεύθηκε στο έπακρον την αστοχία των αντιπάλων του, που ήταν και απόρροια της δικής του  άμυνας, γρήγορα προσαρμόστηκε στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και υποχρέωσε την Δάφνη στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα τίποτα δεν προμήνυε το τι θα επακολουθούσε καθώς πολύ γρήγορα με τους Φιλιππόπουλο και Μιχόπουλο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-6.
Η αντίδραση ήταν άμεση από τον Άρη με τους Μπούτρη, Βεντούρη και Μακρόπουλο να μειώνουν σε 8-7, ενώ στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με 11-10.  Μακρόπουλος,  Βεντούρης και Δρακόπουλος  δίνουν έναν αέρα έξι πόντων στην συνέχεια (18-12) τον οποίο ο Άρης διατηρεί και κλείνει την πρώτη περίοδο με το σκορ 24-17 να είναι υπέρ του.

Ζεστός ξεκινάει ο Άρη και στη δεύτερη περίοδο και με τρίποντο του Μπαζιώτη παίρνει προβάδισμα 10 πόντων (27-17), η Δάφνη μειώνει στους τέσσερις με δύο τρίποντα, αλλά ο Άρης αντέχει στο πρέσινγκ των αντιπάλων και σταδιακά ανεβάζει τη διαφορά στους οκτώ (31-23).  Τέσσερις πόντοι από τον Κορρέ (τρίποντο και φάουλ) κατεβάζει τη διαφορά στους τέσσερις για να μειώσει στον πόντο (31-30) με νέο τρίποντο ο Θεοδοσίου. Η συνέχεια όμως ανήκει στον Άρη όπου με ένα σερί 10-1 από Δρακόπουλο, Μπαζιώτη και Μακρόπουλο δίνουν προβάδισμα 10 πόντων και πάλι στον Άρη (41-31) για να λήξει το ημίχρονο με 41-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Προσεκτικά ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης με σκοπό να διατηρήσει τον αέρα των οκτώ πόντων. Ο Φιλιππόπουλος με πέντε προσωπικούς πόντους μειώνει σε 43-40 για τη Δάφνη, αλλά και πάλι ο Άρης με τη συνεργασία Μακρόπουλου και Σταύρου ανοίγει τη ψαλίδα στο +9 (49-40).

Η Δάφνη προσπαθεί εκ νέου να ανατρέψει την σε βάρος της κατάσταση μειώνει σε 49-45, αλλά ο Άρης βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια και με τρίποντο του Κεφαλά κλείνει την περίοδο έχοντας το προβάδισμα (58-52).

Οι παίκτες του Παπαδόπουλου με τον αέρα του +6 ξεκινούν το τέταρτο 10λεπτο αποφασισμένοι να μη γκρεμίσουν ότι έχτιζαν για 30’.  Μπούτρης και Δρακόπουλος ανοίγουν κι άλλο τη ψαλίδα στο +11 (63-52), η Δάφνη μειώνει προσωρινά σε 63-56 και η συνέχεια ανήκει στον Άρη που προηγείται και με 14 πόντους διαφορά (70-56). Η Δάφνη δείχνει μπλοκαρισμένη στην επίθεση αλλά και εκνευρισμένη  και προσπαθεί με φάουλ να σταματήσει τον Άρη. Οι γηπεδούχοι όμως από τη γραμμή των βολών είναι εύστοχοι και στο τέλος πανηγυρίζουν την κατάκτηση του ροζ φ.α. με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το τελικό 83-69.

Δεκάλεπτα: 24-17, 41-33, 58-52, 83-69

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος, Αθανασόπουλος

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος, Κωνσταντόπουλος): Κεφάλας 14(3), Φάσουρας, Δρακόπουλος 6(1), Σταύρος 6, Κωνσταντίνου, Μπαζιώτης 15(2), Μπούτρης 9, Κωνσταντακόπουλος, Κυρίτσης, Τασούλας, Μακρόπουλος 27, Βεντούρης 6(2).

Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Μαυροειδής, Πατατάς, Ρώης 4, Θεοδοσίου 8 (2), Κωνσταντώνης 6 (1), Παλλάντζας 11 (2), Γκίνης 7 (1), Αθανασάκης 3, Μιχόπουλος 5, Κορρές 6 (1), Φιλιππόπουλος 15, Τσελεμπής 4.