Άνδρες: Νίκη ανάσα 66-63 τον Ίκαρο Καλ.

Σημαντικό βήμα για την παραμονή τους έκαναν οι άνδρες του Άρη Πετρ. που επικράτησαν εντός έδρας του Ίκαρου Καλ. με 66-63, καλύπτοντας και τη διαφορά το δύο πόντων με τους οποίους είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο. Μετά από 22 αγωνιστικές για τον 1ο Όμιλο της Γ' Εθνικής Ανδρών, ο Άρης βρίσκεται στην 13η θέση με 28 βαθμούς (7-14, 1399-1492).

Σε έναν αγώνα που οι δύο ομάδες σχεδόν σε όλο τον αγώνα πήγαιναν πόντο - πόντο ο Κεφάλας στις αρχές της τέταρτης περιόδου έδωσε το σύνθημα και "τράβηξε" τον Άρη προς την έβδομη νίκη του.

Κεφάλας και Μακρόπουλος ήταν οι ηγέτες του Άρη καθώς σημείωσαν τους 45 από τους 66 συνολικούς πόντους με τον πρώτο να εκτελεί από τα 6,75 μ. (5 τρίποντα) και ο δεύτερος να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι.

Με δύο τρίποντα ξεκίνησαν το παιχνίδι ο Ίκαρος και προηγήθηκε με 0-6 δίνοντας έτσι δείγμα των διαθέσεων του. Με τρία τρίποντα του Μακρόπουλου και δύο του Μπαζιώτη ο Άρης μείωσε σε 11-12 και με καλάθι του Μακρόπουλου ξανά  πήρε το προβάδισμα το οποίο κράτησε έως το τέλος της περιόδου (19-15).

Τη δεύτερη περίοδο Ο Άρης στη μεγαλύτερη διάρκεια κράτησε ένα ισχνό προβάδισμα πηγαίνοντας το παιχνίδι εντός ρακέτας. Από την άλλη πλευρά ο Τσάτας εκτελεί τον Άρη και δίνει στο τέλος το προβάδισμα με 29-31 στον Ίκαρο.

Στην τρίτη περίοδο οι ρόλοι αλλάζουν με τον Ίκαρο να έχει συνέχεια ένα μικρό προβάδισμα. Ο Κεφάλας στα τελευταία λεπτά ισοφάρισε σε 45-45 και με νέο δικό του καλάθι και βολές από τον Δρακόπουλο ο Άρης κλείνει το δεκάλεπτο με το σκορ 49-46 υπέρ του.

Την τέταρτη περίοδο ήταν η ώρα του Κεφάλα να "οπλίσει" και με οκτώ συνεχόμενους παίκτες έδωσε έναν αέρα οκτώ πόντων (57-49) και το ψυχολογικό αβαντάζ στον Άρη.

Ο Ίκαρος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και παίζοντας πιεστική άμυνα κατάφερε να μειώσει 64-58, δύο λεπτά πριν τη λήξη ενώ με τρίποντο ο Αλεξανδρόπουλος μείωσε σε 65-61. Οι άστοχες βολές των παικτών του Άρη κράτησε ζωντανό τον Ίκαρο που μείωσε σε 65-63. Με βολή του Μακρόπουλου ο Άρης πέτυχε το 66-63, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και το τελευταίο σουτ τριών πόντων από πλευράς Ικάρου δεν βρήκε στόχο και η  νίκη πήγε στους γηπεδούχους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 29-31, 49-46, 66-63.

ΑΡΗΣ (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ): Κεφάλας 23(5), Βενιτουράκης 2, Δρακόπουλος 2, Κωνσταντίνου 1, Μπαζιώτης 6(2), Μπούτρης 4, Σταύρος, Τασούλας 5, Δρικόγιας, Μακρόπουλος 22, Βεντούρης 1

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. (ΧΑΡΙΤΑΤΟΣ): Μπουργάνος 15(1), Βάρσος, Οικονομάκης, Μπελίτσης 2, Αλεξανδρόπουλος 6(2), Καλεντζάκης 14(1), Τσάτας 11, Σαλέχ 3(1), Αρναουτάκης, Σταθόπουλος 9, Ψαράς 3(1).