Άνδρες: Στα χέρια τους η παραμονή, 71-52 τον Γλαύκο

Μία ανάσα από την παραμονή στην κατηγορία βρίσκονται πλέον οι άνδρες μετά την πολύ καθοριστική νίκη με 71-52 επί του Γλαύκου και πλέον θα διεκδικήσει τη νίκη στην Καλαμάτα στην τελευταία αγωνιστική ώστε να μην αφήσει την τύχη της ομάδας στα χέρια άλλων. Ο Άρης Πετρ. μετά 27 αγώνες βρίσκεται στην 11η θέση με 37 βαθμούς (10-17).

Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήθελαν και πήραν τη νίκη χάρη σε ένα ξέσπασμα μετά το 25λεπτο όπου από το +6 (33-27 στο ημίχρονο) η διαφορά πήγε στο +12
στο 26' (45-33) για να φτάσει στο +17 με τους Μπαζιώτη και Βενιτουράκη να "εκτελούν" τους αντιπάλους.

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά το άγχος τους έκοβε τη φόρα, με αποτέλεσμα αν και προηγήθηκαν με 10-4, στο τέλος της πρώτης περιόδου οι αντίπαλοι βρέθηκαν να προηγούνται με 18-17.

Τασούλας και Μακρόπουλος έδωσαν και πάλι αέρα πέντε πόντων στον Άρη (25-20), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν εκεί τη διαφορά με τον Άρη να προηγείται με 33-27 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης βρήκε τελικά τα σουτ που χρειαζόταν για να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +17 (60-43).

Η τέταρτη περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στην ουσία με τον Άρη να παίζει τα πρώτα λεπτά προσεκτικά ώστε να μην δώσει δικαίωμα στους αντιπάλους τους. Δύο τρίποντα και πάλι από Μπαζιώτη και Βενιτουράκη και δυο καλάθια από Κεφάλα και Μακρόπουλο ανέβασε τη διαφορά στο +23 και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν με τους παίκτες του Γλαύκου απλά να μειώνουν στο τελικό 71-52.

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 60-43, 71-52

Διαιτητές: Κώτσου, Χριστινάκης

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος, Κωνσταντόπουλος): Κεφάλας 11 (3), Βενιτουράκης 13 (2), Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Δρακόπουλος 5, Μπαζιώτης 11 (3), Μπούτρης, Σταύρος 10 (1), Μακρόπουλος 13,Τασούλας 8, Δρικόγιας, Βεντούρης.

Γλαύκος (Πολυδωρόπουλος): Βαγγέλης, Σερέτης, Βεργανελάκης 3, Λαμπρόπουλος 13 (2), Αδαμόπουλος 4, Παπαβασιλόπουλος 9, Σταυράκης 2, Κάλλης 13 (1), Παλαδινός 2, Γιαλελής 2, Αναγνωστόπουλος 4.