Άνδρες: Νίκη ζωής 91-70 την Ερμιόνη

Σε έναν αγώνα ζωής ή θανάτου οι άνδρες επικράτησαν με 91-70 της Ερμιόνης και πλησίασαν ακόμη πιο κοντά στην παραμονή, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο ΑΟ Άρης Πετρ. μετά από 25 αγώνες βρίσκεται στην 11η θέση με 34 βαθμούς (9-16, 1678-1760).
Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την πολυπόθητη  νίκη και με ηγέτες τους Βενιτουράκη, Κεφαλά και Μακρόπουλο εκτέλεσαν την Ερμιόνη που στην ουσία άντεξε για ένα ημίχρονο, ενώ στην τέταρτη περίοδο «πέταξε» λευκή πετσέτα.

Οι παίκτες του Άρη αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 0-6 γρήγορα βρήκαν ρυθμό  και προηγήθηκαν 12-10 στο πεντάλεπτο με τον Βενιτουράκη να σημειώνει επτά πόντους (δύο τρίποντα), ενώ με δύο ακόμη τρίποντα από Βενιτουράκη και Μπούτρη πήρε πήρε έναν αέρα επτά πόντων 24-17 στην πρώτη περίοδο.
Στη δεύτερη περίοδο η απάντηση των φιλοξενούμενων έρχεται από Ευστρατίου, Γκολέμη και Αγγέλη κλείνωντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (30-27), αλλά με τον Μπαζιώτη ξεκίνησε το δεύτερο κύμα τριπόντων του Άρη με Κεφαλά, Μπούτρη και Βενιτουράκη να δίνουν «αέρα» 11 πόντων στον Άρη.
Με κοντρόλ μπάσκετ και αργές επιθέσεις οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο τη διαφορά.  Η Ερμιόνη μείωσε στους έξι (55-49) στα μισά της περιόδου, αλλά με ένα σερί 7-0 από την πλευρά των γηπεδούχων επανήλθε η τάξη (62-49), για να λήξει η τρίτη περίοδος με τον Άρη να προηγείται με 64-53.
Οι παίκτες της Ερμιόνης επιχείρησαν να κάνουν την τελική προσπάθεια για την ανατροπή αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους έδωσαν την παραμικρή ελπίδα. Όσο τα λεπτά περνούσαν η διαφορά άνοιγε για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της (+19) με την λήξη του αγώνα όπου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το τελικό 90-71 για την ομάδα του Άρη.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-37, 64-53, 90-71
Διαιτητές: Μπανασάκης, Καρανικόλα Αλ.
Άρης Πετρούπολης (Κωνσταντόπουλος): Κεφαλάς 16 (2), Βενιτουράκης 20 (5), Κωνσταντακόπουλος, Δρακόπουλος 5, Κυρίτσης, Μπαζιώτης 11 (2), Μπούτρης 8 (2), Σταύρος 7, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 19, Δρικόγιας, Βεντούρης 2.
Ερμιόνη (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. 10 (2), Αγγελής 6, Θωμάς 1 (1), Γκολέμης 8 (2), Βανδώρος 1, Δεβελέκος, Κοριζής 4, Ευστρατίου Παν. 15, Διαμαντόπουλος 14, Πουλής.