Γυναίκες: Άνετη νίκη με ουσία, 63-42 την Ελευθερία Μ.

Με νέο προπονητή τον Θόδωρο Ορφανίδη ο Άρης Πετρούπολης επικράτησε 63-42 της Ελευθερίας Μοσχάτου για την 8η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας γυναικών, συνδυάζοντας ουσία και και θέαμα σε πολλές φάσεις. Με τη νίκη αυτή οι γυναίκες βρίσκονται στην 8η θέση με 8 βαθμούς (3-3, 385-305).

Με σφιχτή άμυνα, κυριαρχία στα ριμπάουντ, λιγότερα λάθη από τον αντίπαλο και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη Πετρούπολης αφού ένα σερί 8-0 τον έβαλε μπροστά στο σκορ και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να αντιδράσουν και πέτυχαν τους πρώτους πόντους με βολές  2:40 πριν το τέλος της περιόδου που έληξε 12-6.

Η απόλυτη κυριαρχία κάτω από τα καλάθια και τα πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση έδωσαν αέρα στον Άρη Πετρούπολης που βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται 35-18

Οι γηπεδούχοι δεν παρασύρθηκαν από τη διαφορά των 17 πόντων που πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο και συνέχισαν να πιέζουν και να παίζουν με ουσία. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά σε διψήφιο νούμερο. Η τρίτη περίοδος έληξε 45-29 και το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Άρη Πετρούπολης νικητή με 62-42

Η ομάδα μας την Τετάρτη 7 /12 (21:00) θα αγωνιστεί στην Ηλιούπολη κόντρα στην τοπική ομάδα. Πρόκειται για τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής που έχει διακοπεί λόγω βροχής. Το ματς διεκόπη στο 8:14 της  Γ΄περιόδου με τον Άρη Πετρούπολης να προηγείται 29-31.

Για την 9η αγωνιστική ο Άρης Πετρούπολης στις 11/12(12:00) θα αντιμετωπίσει στην Κρήτη την ομάδα του Αρκαδίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-06, 35-18, 45-29, 63-42
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας- Παπαδόπουλος

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ορφανίδης, Κουτσούκος): Γούλα, Ναυροζίδου 13(2), Ντακόλια,  Μαρίνη,  Λουκάτου 13, Τζαμαρία 12(2), Ντάνου 10(1), Χιώτη 6,  Φάσουρα, Τσέρου 10(2),  Τσουμάνη, Στεφανίδου.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου): Ξεπαπαδέα 4,  Σιγάλα 2,  Δεγαίτη,  Καλάγια,  Ζαχαράκη 6,  Μούλτση 2,  Σπαθάρη 7(1),  Χελιώτη 10 ,  Κούτρα,  Προέδρου,  Καρανάσιου 11(3)