Άνδρες: Δεύτερη νίκη για τον Άρη, 82-69 την Πεύκη

Με τον Βεντούρη να δίνει το σύνθημα στη δεύτερη περιόδο (5 τρίποντα) ο Άρης πέτυχε τη δεύτερη νίκη του με 82-69 επί της Πεύκης.

Μετά από 9 αγωνιστικές ο Άρης βρίσκεται στην 13η θέση με 10 βαθμούς (2-6, 565-578).

Παλικαρίσια νίκη πήρε ο Άρης έχοντας την παλιά φρουρά σε κέφια. Θα μπορούσε να "κλειδώσει" από το ημίχρονο τη νίκη αλλά δεν του το επέτρεψαν τα πολλά διαιτητικά λάθη.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με τον Άρη να έχει συνέχεια το προβάδισμα.
Φωτιά πήρε τη δεύτερη περίοδο ο Βεντούρης και με 17 προσωπικούς πόντους (πέντε τρίποντα) έδωσε προβάδισμα 14 ποντων στον Άρη στο ημίχρονο με 43-29.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης ξεφεύγει ακόμη περισσότερο με 18 πόντους και ενώ έδειχναν όλα να γίνονται πιο απλά για τους γηπεδούχους, το διαιτητικό δίδυμο άρχισε να τα "μπερδεύει" με αυστηρά και αλλοπρόσαλα σφυρίγματα μετέτρεψε το 47-29 σε 50-47. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου συνήλθαν γρήγορα και αύξησαν τη διαφορά στο +8 (64-56).
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να έχει βρει και πάλι το ρυθμό του και τους διαιτητές να "διατηρούν" μέσα στο παιχνίδι την Πεύκη με λάθος σφυρίγματα. Όλα αυτά και ενώ ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 66-60 υπέρ του Άρη. Ένα παλικαρίσιο καλάθι από τον Τασούλα και το τρίποντο από τον Κεφάλα ανεβάζουν την διαφορά στο +11 (71-60) και η Πεύκη πετάει "πετσέτα". Οι γηπεδούχοι ανοίγουν κι άλλο την ψαλιδα για να φτάσουν στο τελικό 82-69.

Δεκάλεπτα: 19-17, 43-29, 64-56, 82-69

Διαιτητές: Τσάτσης, Λαζαρίδης

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος, Κωνσταντόπουλος): Κεφάλας 9(1), Βενιτουράκης 10(2), Δρακόπουλος, Δρικόγιας 3, Κωνσταντίνου 3, Μπαζιώτης 5(1), Μπούτρης, Κωνσταντακόπουλος 3(1), Κυρίτσης 4, Τασούλας 10, Μακρόπουλος 15, Βεντούρης 20(5).

Πεύκη (Κοντομηνάς): Κυριαζόπουλος  1, Τσαμπής 30(2), Μελλάς 22(3), Πατονίδης, Τάγαρης, Κεχρής 1, Κουκάκης 13, Ίβκοβιτς 2, Χασάπης , Πολύζος.