Γυναίκες: Εύκολη βραδιά 35-68 με Κυρίαρχους

Ένα εύκολο βράδυ πέρασαν την Κυριακή  οι γυναίκες του Άρη Πετρούπολης αφού επικράτησαν με άνεση των Κυρίαρχων Παλαιάς Κοκκινιάς με 35-68. Μετά από 13 αγωνιστικές ο Άρης βρίσκεται στην 7η θέση με 17 βαθμούς (6-6, 754-623).

Ο προπονητής Θοδωρής Ορφανίδης έριξε στο παρκέ όλη την ομάδα αφού η εξέλιξη του ματς του έδωσε τη δυνατότητα να δώσει χρόνο συμμετοχής στις νεαρές παίκτριες ενώ δοκίμασε σχήματα και τακτικές για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 και ήταν το μοναδικό σημείο που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Ο Άρης με ένα σερί 10-0 πήρε ξεκάθαρα κεφάλι στο σκορ και η πρώτη περίοδος έληξε με νταμπλ-σκορ 8-16
Η αστοχία των Κυρίαρχων έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να αυξήσει τη διαφορά στη δεύτερη περίοδος. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόνο πέντε πόντους εκ των οποίων οι τρεις με ελεύθερες βολές. Ο Άρης παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ έκλεισε το ημίχρονο με 13-32
Η εξέλιξη του ματς έδωσε τη δυνατότητα στον προπονητή του Άρη Πετρούπολης να βάλει στο παιχνίδι όλες τις παίκτριες που «άρπαξαν» την ευκαιρία με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί. Οι Κυρίαρχοι εγκλωβισμένοι από την αμυντική λειτουργία του Άρη σε συνδυασμό και με την αστοχία από την περιφέρεια έμεινε χαμηλά στο σκορ και βρέθηκαν 30 πόντους πίσω (20-50), σκορ της τρίτης περιόδου.
Ο Άρης χαλάρωσε αμυντικά στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να δεχτεί σχεδόν όσους πόντους είχε δεχτεί στις τρεις πρώτες περιόδους. Επιθετικά όμως παρέμεινε σε καλά επίπεδα και αν δεν υπήρχαν κάποια λάθη και επιπόλαιες ενέργειες η διαφορά θα είχε «εκτοξευθεί». Η αναμέτρηση έληξε 35-68 σε ένα ματς που κρατάς τους βαθμούς της νίκης και τα συμπεράσματα του προπονητή.
Την επόμενη αγωνιστική (5/2, 14:30)  ο Άρης Πετρούπολης υποδέχεται στο «Ν. Παξιμαδάς» το Σπόρτινγκ

Διαιτητές: Γαρίνη-Κοτσώνης

Δεκάλεπτα: 8-16, 13-32, 20-50, 35-68

Κυρίαρχοι Παλ. Κοκ. (Ζαχαρία): Σπυριδονίδου, Σταθάκη, Κοκκίνη 2, Μπρούλια 3, Νεαρχάκου 4(1), Θεοφίλου 7, Ιντσαμπούν 4, Χατζηγεωργίου 2,  Καρακλή 5(1), Βόπη 3,Παπακωνσταντίνου 5.

Αρης Πετρούπολης(Ορφανίδης): Γούλα, Ναυροζίδου 10(2), Ντακόλια 2, Μαρίνη 4, Λουκάτου 13, Τζαμαρία, Ντάνου 7(1), Χιώτη 15, Φάσουρα 8, Τσέρου 9(1), Τσουμάνη, Στεφανίδου.