Γυναίκες: Νίκη και θέαμα 61-55 με Αγ. Παρασκευή

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και χτυπώντας στα αδύνατα σημεία του αντιπάλου, ο Άρης Πετρούπολης έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας 61-55 της Αγίας Παρασκευή, μέσα στο «Ν. Παξιμαδάς» για την 16η Αγωνιστική της Α2 γυναικών.

Ο Άρης μετά από 14 αγώνες βρίσκεται στην 8η θέση με 20 βαθμούς (7-7, 868-743).

Οι γυναίκες του Άρη πέτυχαν μια σπουδαία νίκη κόντρα σε ένα αντίπαλο που είναι ψηλότερα στην βαθμολογία, καλύπτοντας και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς  και πήραν κεφάλι στο σκορ. Κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα σε όλη την περίοδο εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Άρη (11-15).
Οι γηπεδούχοι «συνήλθαν» έφεραν το ματς κοντά στο καλάθι και με την Χιώτη να πετυχαίνει 9 πόντους πήραν καθαρό προβάδισμα 25-17. Η Αγία Παρασκευή αντιστάθηκε, με την Καμμένου να παίρνει πάνω της αποκλειστικά το επιθετικό κομμάτι. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου το ματς ήρθε στα ίσια 27-27 αλλά ο Άρης με ψυχραιμία και μυαλό πήγε με προβάδισμα ενός πόντου στα αποδυτήρια 30-29
Η Αγία Παρασκευή στην τρίτη περίοδο εκμεταλλεύθηκε τα επιπόλαια λάθη των παικτριών του Άρη και την αστοχία στις βολές  και κράτησε σε όλο το δεκάλεπτο το προβάδισμα  φτάνοντας και στο +7 (37-44).  Η Λουκάτου με την Τσέρου κράτησαν επιθετικά τον Άρη σε αυτή την κρίσιμη περίοδο,   τα αμυντικά λάθη διορθώθηκαν και η διαφορά κρατήθηκε σε διαχειρίσιμα επίπεδα (42-48).

Οι γυναίκες του Άρη κρατούσαν το καλό για το τέλος. Τσέρου, Λουκάτου και Ντάνου πέτυχαν τους 19 πόντους της ομάδας στην τελευταία περίοδο. Η αποτελεσματική άμυνα  και οι μυαλωμένες επιθέσεις έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στον Άρη. Εκμεταλλεύθηκε το πλεονέκτημα του κάτω από το καλάθι και στην περιφέρεια... και η νίκη ήρθε φυσιολογικά απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο (61-55)

Την επόμενη αγωνιστική(17η) ο Άρης Πετρούπολης αντιμετωπίζει εκτός έδρας τα Μελίσσια (26/2, 19:30)

Διαιτητές: Αντωνιάδης Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 11-15, 30-29, 42-48 , 61-55

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Ορφανίδης, Κουτσούκος): Γούλα Π., Γούλα Φ.,  Ντακόλια, Μαρίνη, Λουκάτου 17(1), Τζαμαρία, Ντάνου 12(1), Χιώτη 11, Φάσουρα, Τσέρου 19(1), Τσουμάνη 2.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος Στρατάκος): Μακρυνίκα 2, Τριχά, Καμένου 22(4), Κοντογιάννη 6, Κλειτσά 2, Ψωμά, Πολιτοπούλου 6(1),  Πετυχάκη 8, Αμίτση, Κούκη 9, Καράμπελα.