Γυναίκες: Φινάλε με ήττα 75-80 από Φάρο

Με ήττα 75-80, από τον πρωταθλητή Φάρο, στην παράταση ο Άρης έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρέωσεις για την περίοδο 2016-17. Μετά από 22 αγωνιστικές ο Άρης κατέκτησε την 8η θέση με 28 βαθμούς (9-11, 1188-1054).

Οι φιλοξενούμενες λίγο έλειψε να χαλάσει τη φιέστα ανόδου του Φάρου, που χρειάστηκε ένα έξτρα πεντάλεπτο γι ανα κατακτήσει το 17ο ροζ φ.α.
Με πρωταγωνίστριες τη Λουκάτου και τη Χιώτη ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Φάρο που στη συνέχεια ανέβασε απόδοση και πήρε το προβάδισμα. Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (73-73). Εκεί ο Φάρος αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός και πήρε τη νίκη.

Κακή εντύπωση στην κατά τ' άλλα άψογη φιλοξενία του Φάρου, έκανε η άρνηση του προπονητή της πρωταθλκήτριας να χαιρετήσει την ομάδα του Άρη στην αρχή αλλά και στο τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χρ.-Φλώρος
Δεκάλεπτα: 22-26, 46-39, 60-52, 73-73 (κ.α.) 80-75 παρ.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης – Καραπακλάς): Λόξα, Βράκα 2, Σιαλάι 6(2), Αθανασίου 8(2), Γκριτζά 19(1), Τσέρου 16, Κεχαγιά 15(3), Ακρίβου, Καρακασίδου 2, Χατζηλεοντή 4, Αλεξανδρίδου 2, Πετράκη 6(2).
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΠΟΥΠΟΛΗΣ (Κωνσταντόπουλος): Γούλα Π., Ναυροζίδου 11, Γούλα Φ., Μαρίνη, Λουκάτου 21(1), Ντζαμαρία, Ντακόλια, Χιωτη 20(1), Φάσουρα 2, Τσέρου 12(1), Τσουμάνη 6, Στεφανίδου 2.