Γυναίκες: Ήττα 55-53 στην παράταση από τα Μελίσσια

Την έκτος έδρας ήττα στην παράταση γνώρισε ο Άρης Πετρούπολης στα Μελίσσια για την 17η αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Η νίκη «γλίστρησε» μέσα από τα χέρια του Άρη που κρατούσε το προβάδισμα από τα μισά της πρώτης περιόδου. Παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ έδειχνε πως είχε το μέταλλο για να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Η αφλογιστία στην τέταρτη περίοδο και τα λάθη στις καθοριστικές επιθέσεις έδωσε την δυνατότητα στα Μελίσσια να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με ένα 7-0 των Μελισσίων αλλά ο Άρης αντέδρασε και με τρίποντες βόμβες και σκοράρισμα μέσα από την ρακέτα πήρε το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου 9-10. Είναι αξιοσημείωτο πως ο Άρης μέχρι το καλάθι της ισοφάρισης που έστειλε το ματς στην παράταση δεν βρέθηκε σε κανένα σημείο πίσω στο σκορ. Στα μισά της δεύτερης περιόδου έφτασε τη διαφορά στο +14 (9-23) και άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά των Άρη 21-27. Ο Άρης ήταν κυρίαρχος και στην τρίτη περίοδο. Παίζοντας μυαλωμένα διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας την διάφορα σε διψήφιο αριθμό. Η περίοδος έληξε 34-43. Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα επιθετικό «μπλακ- άουτ» για τον Άρη. Τα Μελίσσια πέτυχαν την ανατροπή και με επιμέρους σκορ περιόδου 13 -4 έστειλαν το ματς στην παράταση (47-47), αν και ο Άρης είχε την τελευταία επίθεση για να καθαρίσει το ματς αλλά η επιλογή δεν ήταν ενδεδειγμένη. Η παράταση κύλησε με ρυθμούς θρίλερ. Ο Άρης που σκόραρε μόνο με βολές, πέρασε μπροστά με 49-52, αλλά τα Μελίσσια ισοφάρισαν αρχικά με τρίποντο 52-52 και στη συνέχεια με βολή 53-53. Δύο εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψαν το τελικό 55-53 ενώ ακόμα μια φορά ο Άρης είχε την νίκη στα χέρια του αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την τελευταία επίθεση. Ο Άρης Πετρούπολης βρίσκεται στην 8η θέση (7-8) με 21 βαθμούς. Στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται στο «Ν. Παξιμαδάς» το Σάββατο 4 Μαρτίου, στις 17:30, την Ηλιούπολη.

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης, Κομιανός

Δεκάλεπτα: 9-10, 21-27, 34-43, 47-47 (κ.α.), 55-53

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Μάλαμα-Οικονόμου): Καραβέλη 5, Τζουγκράκη 5 (1), Βαγδατή, Κουρουβάνη, Δούρου 12 (1), Κοιλιαρίδη 17 (3), Παπαδρόσου, Ζακυνθινού, Χριστακοπούλου 2, Καπερώνη 4, Καλημέρη 10.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ορφανίδης – Κουτσούκος): Γούλα Π, Γούλα Φ, Ντακόλια, Μαρίνη 11, Λουκάτου 12 (1), Τζαμαρία 2, Ντάνου 6 (1), Χιώτη 5, Φάσουρα, Τσέρου 8, Τσουμάνη 9