Γυναίκες: Σε ίδια... ήττα θεατές, 58-61 από Σπόρτιγκ (vid.)

Tο πάθημα δεν έγινε μάθημα για τις γυναίκες του Άρη που ηττήθηκαν και στο δεύτερο εκτός έδρας αγώνα τους με 58-61 από τον Σπόρτιγκ, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που ηττήθηκε και στην Καλλιθέα.

Μετά από τρεις αγωνιστικές ο Άρης βρίσκεται στην 5η θέση με 4 βαθμούς (1-2, 199-151).

Ο Άρης αν και δεν βρέθηκε σε καλή μέρα έχοντας πολλά άστοχα σουτ (17/40 2π. και 5/22 τριπ.) κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στο τέλος όμως οι λάθος έλειπε και πάλι το καθαρό μυαλό και ο Σπόρτιγκ με την Χαλικιά να σημειώνει 12 πόντους άρπαξε τη νίκη μέσα από τα χέρια των φιλοξενούμενων.

Πόντο - πόντο οι δύο ομάδες με τον Άρη να είναι κακός επιθετικά και τον Σπόρτιγκ να κλείνει την περιόδο με προβάδισμα ενός πόντου 12-11.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και πήραν μια διαφορά έξι πόντων 20-14, αλλά με πέντε συνεχομένους πόντους της Καραμπάτσου ο Άρης μείωσε στον πόντο 20-19. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν νευρικές με τον Σπόρτιγκ να κλείνει το ημίχρονο διατηρώντας το προβάδισμα με 26-25.

Η τρίτη περίοδος ξεκινά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ.

Από τα μισά και μετά όμως ο Άρης με τις ναυροζίδου και Τσέρου καταφέρνει να σημειώσει ένα σερί 9-0 και να ξεφύγει με οκτώ πόντους (33-41).

Η απάντηση από τον Σπόρτιγκ έρχεται από τις Βαφειάφη και Χαλικιά για να τελειώσει το δεκάλπετο με τον Άρη να έχει πάρει κεφάλι στο σκορ (43-45).

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έδειξε να ελέγχει το σκορ, κατάφερνει να πάρει και προβάδισμα τεσσάρων πόντων (52-56 και 54-58) αλλά η Χαλικιά είναι αυτή που με τρίποντο θα φέρει και πάλι το ματς στα ίσια (58-58). Ο Άρης στα τελαυταία δευτερόλεπτα δείχνει να είναι επιπόλαιος στην επίθεση η Ιωαννίδου δίνει το προβάδισμα στο σκορ με 60-58, ενώ η ίδια ευστοχεί σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές και σημειώνει το τελικό 61-58.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 12-11, 26-25, 43-45, 61-58

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νανάκος): Χαλικιά 25(1), Εμμανουηλίδου 1, Δανούση 4, Μπρέλλου, Βαφειάδη 12(1), Μουζάκη 4, Ιωαννίδου 9, Δανδουλάκη 6, Σερέπα.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κάββουρας, Βαρβαρήγος): Καραμπάτσου 5(1), Ναβροζίδου 14 (4 κλεψ., 8 ριμπ.), Μαρίνη 2, Λουκάτου 10(2) (7 ριμπ.), Ντάνου (4 ασ., 7 ριμπ.), Χιώτη 4, Φάσουρα, Τσέρου 12(2), Τσουμάνη 10, Στεφανίδου.