Άνδρες: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν, 79-90 από Ένωση Ιλίου

Οι χαμένες βολές και η αστοχία σε κρίσιμα σημεία στέρησαν την δυνατότητα από τον Άρη Πετρούπολης να φύγει με το διπλό από το Ίλιον. Αν και ξεκίνησε δυνατά το ματς, δεν άντεξε στο ρυθμό του αντιπάλου και ηττήθηκε από την Ένωση Ιλίου 90-79. Μετά από δέκα αγωνιστικές βρίσκεται στην 13η θέση με 11 βαθμούς (2-7, 644-668).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε δυνατά πέρασε μπροστά με μια διαφορά επτά πόντων (4-11). Η  Ένωση βρήκε γρήγορα τις λύσεις,  κάλυψε την διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι άστοχες βολές του Άρη και ο γρήγορος ρυθμός της Ένωσης έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχος να πάρουν σημαντικό προβάδισμα  30-21. Ο Άρης στο τέλος της περιόδου βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους πίσω στο σκορ  40-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση πίεσε ψηλά και εκμεταλλευόμενη μαζεμένα λάθη του Άρη ξέφυγε πάλι στο σκορ φτάνοντας τη διάφορα και σε διψήφιο 55-44   και να την διατηρήσει μέχρι το κλείσιμο όπου και προηγήθηκε με 63-54.
Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσει το ματς και στα μισά της περιόδου  μείωσε  την διαφορά στους τέσσερις 68-64. Η προσπάθεια όμως δεν είχε συνέχεια. Η  Ένωση γρήγορα ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο 77-66 και κλείδωσε τη νίκη (90-79).

Επόμενη αναμέτρηση για τον Άρη Πετρούπολης  εντός έδρας με τον Ίκαρο Ν. Σμύρνης,  την Κυριακή (18/12, 17:00).

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-38, 63-54, 90-79

Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Κονταράτος

Ένωση Ιλίου (Καράμπελας): Βαϊδάκης 8, Μπέλλας Ι. 16 (4), Κατσαρός, Φουντάς 13 (2), Πανουσόπουλος, Τσολάκης 22, Τσορμπατζόγλου, Μπέλλας Ο. 21 (1), Τσιάπουλας 2, Μαζιάνης 2, Βαρσαμούλης 6, Γεωργιάδης.

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 10 (2), Βενιτουράκης 7 (1), Δρακόπουλος 2, Δρικόγιας 2, Κωνσταντίνου 6, Μπαζιώτης 2, Μπούτρης 2, Κωνσταντακόπουλος 3 (1), Κυρίτσης 3, Τασούλας 10, Μακρόπουλος 25, Βεντούρης 7 (2).