Παμπαίδες: Πρώτοι στις καρδιές μας!

Ίσα στα μάτια κοίταξαν οι παμπαίδες του Άρη τον Παναθηναϊκό στον τελικό του τουρνουά της ΕΣΚΑ και ηττήθηκαν με 59-64 στις λεπτομέρειες κατακτώντας τη δεύτερη θέση.

Οι παίκτες του Ηλία Αρχιμανδρίτη διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά οι αντίπαλοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην κατάκτηση της πρώτης θέσης.
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν πολύ γερά τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 5-17 στα μισά του πρώτου 10λεπτου. Γρήγορα ο Άρης αντέδρασε μείωσε και η περίοδος έκλεισε με το σκορ 15-22 υπέρ του ΠΑΟ. Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης παίζοντας καλή άμυνα έλεγξε τα σουτ του αντιπάλου αλλά και τα ριμπάουντ. Βγήκε πολλές φορές στην αντεπίθεση, αλλά τις πιο πολλές φορές οι παίκτες του Παναθηναϊκού τις σταμάτησαν με φάουλ. Σκοράροντας από τη γραμμή των βολών ο Άρης πέρασε προστά στο σκορ ακόμη και με πέντε πόντους, αλλά στο τέλος της περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα με 29-30. Στην τρίτη έως και τα μισά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στα τελευταίο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα που το διατήρησε μέχρι το τέλος παρά την ηρωική προσπάθεια των παικτών του Άρη να κάνουν την ανατροπή.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 29-30, 44-48, 59-64

ΑΡΗΣ (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ): ΣΕΡΕΠΙΣΟΣ 11, ΛΑΜΠΟΥΡΑΣ, ΚΑΓΚΑΡΑΚΗΣ, ΣΥΚΑΡΑΣ 2, ΣΦΗΝΙΑΣ, ΝΤΟΥΡΟΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ 11, ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗΣ, ΣΑΞΙΩΝΗΣ 27(3), ΤΡΑΧΙΛΗΣ 5, ΦΩΤΟ 3.

ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ ΑΣΚ (ΤΣΙΚΛΗΡΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ): ΑΡΤΕΜΙΑΔΗΣ 2, ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ 4, ΖΟΛΙΝΔΑΚΗΣ 2, ΚΟΥΡΤΗΣ 1, ΚΟΥΤΟΥΛΙΔΗΣ 2, ΠΙΤΣΙΝΕΛΗΣ 3, ΜΑΝΣΟΛΑΣ 4, ΣΠΑΡΤΑΛΗΣ 27, ΜΠΟΜΠΟΝΗΣ, ΜΠΡΑΪΑΝΤ 4, ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ 12, ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ 3.

Ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

Στον ημιτελικό ο Άρης επικράτησε με 61-58 της Ακαδημίας Αθηνών χάρη στην καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο οι αντίπαλοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά οι παίκτες του Αρχιμανδρίτη άντεξαν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 34-25, 44-38, 61-58.

ΑΡΗΣ (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ): ΣΕΡΕΠΙΣΟΣ 17(1), ΛΑΜΠΟΥΡΑΣ, ΚΑΓΚΑΡΑΚΗΣ, ΣΥΚΑΡΑΣ, ΣΦΗΝΙΑΣ 2, ΝΤΟΥΡΟ, ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ 30, ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗΣ, ΣΑΞΙΩΝΗΣ 4, ΤΡΑΧΙΛΗΣ 2, ΦΩΤΟ 2.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΟΝΔΥΛΗΣ): ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ 2, ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ 2, ΑΡΓΥΡΟΣ, ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ, ΚΑΣΚΑΝΑΚΟΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΛΑΛΑ, ΜΗΛΙΟΣ 3, ΝΤΑΚΟΣ 16, ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ, ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ 19(1).