Πλήρωσαν την αστοχία τους 59-71 από Αχαγιά

Άστοχοι παρουσιάστηκαν και πάλι - μετά τον Πορφύρα - οι άνδρες στον αγώνα με την Αχαγιά και ηττήθηκαν με 59-71. Ο Άρης μετά από 21 αγωνιστικές βρίσκεται στην 14η θέση με 25 βαθμούς (6-13, 1287-1358).

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε ο Άρης στο παρκέ. Στο  πρώτο δεκάλεπτο έπιασε στον "ύπνο" τον αντίπαλο και με τους Μπαζιώτη, Σταύρο και Κεφάλα προηγήθηκαν με 17-5. Με δύο τρίποντα από Μοσχοβάκη και Νικολάου οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά (20-15) για να τελειώσει η περίοδος 22-17 υπερ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο οι περιφερειακοί του Άρη βρήκαν ελεύθερα σουτ και με τον Κεφαλά και Δρακόπουλο σκόραραν (28-21) δείχνοντας ότι είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα, ενώ νέο τρίποντο από τον Μπαζιώτη ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (31-21). Αυτό ήταν και το καλό διάστημα του Άρη που στη συνέχεια έδειξε το κακό του πρόσωπο με τα ελαττώματα και τις αδυναμίες του πρώτου γύρου. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στην άμυνα και δεν επέτρεψαν τα εύκολα καλάθια στους παίκτες του Παπαδόπουλου. ο Άρης από τα μισά της περιόδου και μετά σκοράρει μόνο με βολές, ενώ η Αχαγιά μαζεύει τη διαφορά και το ημίχρονο κλείνει ισόπαλο 36-36.

Η τρίτη περίοδος είναι η χειρότερη για τον Άρη όχι γιατί δεν σκόραρε, αλλά γιατί έχασε την αυτοσυγκέντρωση του κάνοντας λάθος επιλογές στην επίθεση και παρότι διατήρησε ένα ισχνό προβάδισμα στο σκορ, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ των φιλοξενούμενων που με ένα απίστευτο τρίποντο του Νικολόπουλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκλεισαν την περίοδο με το σκορ(49-50) υπέρ τους.

Στην τέταρτη περίοδος παρότι ο Άρης επανακτά ηρεμία στο παιχνίδι του και βρίσκει ελεύθερα σουτ αλλά και δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ, έδειξε να μην μπορεί να διαχειριστεί το άγχος του και αστόχησε στην πλειοψηφία των προσπαθειών του. Αντίθετα οι παίκτες της Αχαγιάς βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι και το "εύθραυστο" 55-58 μετέτρεψαν με τρία τρίποντα σε 59-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-17, 36-36, 49-50, 59-71

Διαιτητές:  Φάκαρος-Κώτσου

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 7 (1), Βενιτουράκης 6, Δρακόπουλος 1, Κωνσταντακόπουλος, Σταύρος 5, , Κωνσταντίνου, Μπαζιώτης 11 (2), Μπούτρης 5, Κυρίτσης, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 10, Βεντούρης 5 (1).

ΑΧΑΓΙΑ’82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 15 (3), Σταμόπουλος 9 (2), Γατσούλης 7 (2), Νικολάου 7 (1), Χαμηλός 6 (2), Τσινόπουλος 2, Δαβάνης 2, Νικολόπουλος 23 (1).