Άνδρες: Ήττα και αποκλεισμός από το Κύπελλο (vid.)

Την ήττα 58-64 γνώρισε η ομάδα των ανδρών του Άρη Πετρούπολης από το Μαρούσι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού του Κυπέλλου. Το παιχνίδι κρίθηκε στις μάχες κάτω από τα καλάθια και στα περιφερειακά σουτ.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου με τον Άρη να προηγείται 4-6 (γηπεδούχος το Μαρούσι). Το Μαρούσι με ένα σερί πέντε μηδέν πήρε προβάδισμα 11-6 και το κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου που έληξε 18-12. Η δεύτερη περίοδος χαρακτηρίστηκε από δυο σερί. Ο Άρης Πετρούπολης με ένα 7-0 πήρε κεφάλι στο σκορ 18-19 αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα αφού το Μαρούσι αντεπιτέθηκε και με ένα 10-0 έκανε το 28-19 και δεν έχασε από εκείνη τη στιγμή το κεφάλι στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 31-27 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Το Μαρούσι κράτησε το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά να φτάνει και σε διψήφιο αριθμό και την τρίτη περίοδο ο φωτεινός πίνακας να γράφει 53-42.

Ο Άρης Πετρούπολης προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο αλλά οι χαμένες μάχες κάτω από την ρακέτα και τα σουτ από την περιφέρεια δεν το επέτρεψαν. Με ένα σερί του Άρη 7-0 στο τέλος, το τελικό σκορ έγινε 64-58.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 31-27, 53-42, 64-58.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς, Περσίτσας): Κουτσογέρας, Στασινός 3, Κανέλλης 4 (1), Ξύδας 9 (1), Χρονόπουλος 13, Μπαλάφας 5 (1), Σεργιένκο 1, Στούκας, Σολωμός 18, Σουρλής 8 (1), Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Καπετάνιος.

ΑΡΗΣ Π. (Παπαδόπουλος Κ., Κωνσταντόπουλος Θ.): Κεφάλας 10 (2), Βενιτουράκης 9 (1), Δρακόπουλος 3, Δρικόγιας 1, Κωνσταντινόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπούτρης 11 (1), Καμάρας, Σταύρος 11 (1), Τασούλας 6, Μακρόπουλος 7, Βεντούρης.