Άνδρες: Ξέφυγε η μπάλα και η νίκη, 78-81 από Πορφύρα

Την εντός έδρας ήττα με 78-81 γνώρισαν οι άνδρες από τον Πορφύρα σε ένα ματς με φινάλε θρίλερ. Μετά από 5 αγωνιστικές ο Άρης βρίσκεται στην 15η θέση με 4 βαθμούς (0-4, 289-321).

Ο Άρης με δεδομένες τις απουσίες του Καμάρα και του Σταύρου, μπήκε αποφασισμένος να βάλει τέλος στο αποτυχημένο σερί των πρώτων τεσσάρων αγωνιστικών. Παίζοντας με πάθος οι παίκτες του Παπαδόπουλου διεκδίκησαν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν...

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε πως το ματς θα έχει στοιχεία θρίλερ αφού οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Άρη να έχει βραχεία διαφορά. Το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 17-17. Στη δεύτερη περίοδο ο Πορφύρας εκμεταλλευόμενος λανθασμένες επιθέσεις του Άρη προσπάθησε να φύγει μπροστά στο σκορ αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπαζιώτη κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής. Οι φιλοξενούμενοι κερδίζοντας μονομαχίες μέσα στην ρακέτα κράτησαν το προβάδισμα και το ημίχρονο έληξε 34-39. Η εικόνα δεν άλλαξε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Πορφύρας κρατούσε το μικρό προβάδισμα το οποίο με ένα 6-0 έφτασε στο 41-49 αλλά οι γηπεδούχοι πρεσάροντας σε όλο το γήπεδο έφεραν πάλι τη διαφορά στο καλάθι και ισοφάρισαν 53-53. Με τρίποντο στη εκπνοή της περιόδου ο Μπούτρης ισοφάρισε 60-60. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης προηγήθηκε 65-62 αλλά άτυχες επιλογές στην επίθεση τον έβαλαν γρήγορα πίσω στο σκορ. Άστοχα σουτ των γηπεδούχων στην επίθεση και λάθη σε κρίσιμες άμυνες έδωσαν το δικαίωμα στον Πορφύρα, που ήταν εύστοχος στην κρίσιμες βολές, να κρατήσει το προβάδισμα έως το τέλος, Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό με τον Άρη να αγγίζει ακόμα και την νίκη αλλά στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα η μπάλα χάθηκε δύο φορές από τα χέρια των παικτών του Άρη και τελικά το ροζ φύλο αγώνα πήγε στους φιλοξενούμενους με σκορ 78-81.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 34-39, 60-60, 78-81

Διαιτητές: Ραχιώτης, Αντωνίου

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Παπαδόπουλος): Κεφαλάς 8 (2), Βενιτουράκης 2, Δρακόπουλος 14 (1), Δρικόγιας, Κωνσταντίνου 3 (1), Μπαζιώτης 8 (2), Μπούτρης 7 (1), Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Κυρίτσης 2, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 20, Βεντούρης 7 (1).

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παύλος): Σίμος 13, Παλτόγλου 11, Στεφανής 9 (1), Παπαφωτίου 4, Βούλγαρης 12 (1), Πρέκας 2, Ιορδάνου 2, Καλαμαράς 13 (1), Ντόκος, Σίμος, Μπαρμπαρής 15, Οικονόμου, Κωνσταντίνου.