Άνδρες: Ήττα - θρίλερ 68-70 από Ακράτα

Την εντός έδρας ήττα  με 68-70 γνώρισε ο Άρης Πετρούπολης από την Ακράτα για την 13η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής και πλέον βρίσκεται στην 12η θέση με 13 βαθμούς (761-816).

Σε ένα ματς που είχε μοιρασμένες σε κάθε ημίχρονο προβάδισμα και εντυπώσεις, ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει το «ροζ» φύλλο αγώνα αν και «κράτησε» τη μοίρα στα χέρια του, αφού είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να στείλει το ματς έστω στην παράταση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Ακράτας στις βολές και με σωστές επιλογές στην επίθεση και σφιχτή άμυνα πήραν προβάδισμα στο τέλος της περιόδου 13-10. Και η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Άρη Πετρούπολης. Στην αρχή αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά αντέδρασε άμεσα και πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά (31-21) και (33-26). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να μειώσουν τη διαφορά στο τρίποντο (36-33) το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το «δεξί» για τον Άρη που κράτησε το προβάδισμα μέχρι τα μισά (41-40). Ένα τρίλεπτο κακών επιλογών των γηπεδούχων σε επίθεση και άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην Ακράτα να φύγει μπροστά στο σκορ και με ένα σερί 11-0 να προηγηθεί 41-51. Ο Άρης έκτοτε δεν ανέκτησε το προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος έληξε 49-58. Στην τελευταία περίοδο αν και η Ακράτα είχε το έλεγχο του ματς. Ο Άρης όμως κατάφερε να μείνει κοντά στη σκορ και να δώσει διαστάσεις θρίλερ στο τελευταίο λεπτό. Με τρίποντο μείωσε στον πόντο 66-67. Έντεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης και με το σκορ 68-70 (τελικό σκορ) «κράτησε» τη μοίρα στα χέρια του. Δεν κατάφερε όμως ούτε να νικήσει, ούτε να πάει το ματς στην παράταση. Ο Άρης Πετρούπολης έχει δύο συνεχόμενες εκτός έδρας αποστολές. Στις 18/1 κόντρα στην Ερμιόνη για το εξ' αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής και στις 22/1 απέναντι στον Γλαύκο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 36-33, 49-58, 68-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Τσιμπούρης

ΆΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Παπαδόπουλος, Κωνσταντόπουλος): Κεφαλάς 9 (3), Βενιτουράκης 13 (3), Δρακόπουλος, Σταύρου 6, Κωνσταντίνου, Μπαζιώτης 11 (3), Μπούτρης 7, Κωνσταντακόπουλος, Κυρίτσης, Τασούλας 8, Μακρόπουλος 13, Βεντούρης 1.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Λάφης 11, Ολύμπιος 10 (2), Κατωπόδης 2, Μανταλβάνος Κ. 4, Μανταλβάνος Γ. 2, Οικονομόπουλος, Μαλλής 5, Βεσκούκης 20 (1), Λάπας 16 (1).