Άνδρες: "Μπλοκ" στο τέλος, 63-74 από Ίκαρο Ν. Σμ.

Για 30' οι άνδρες κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη, αλλά η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και τα χαμένα ριμπάουντ στην τέταρτη περίοδο έδωσαν τη νίκη στον Ίκαρο Ν. Σμύρνης με 74-63. Ο Άρης μετά από 36 αγωνιστικές βρίσκεται στην 12η θέση με 32 βαθμούς (8-16, 1588-1689).

Οι παίκτες του Παπαδόπουλου κατάφεραν για ένα ημίχρονο τουλάχιστον με πρωταγωνιστές τους Μακρόπουλο και Μπαζιώτη να ελέγξουν τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν ακόμη και επτά πόντους (29-36) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τους 16 από τους 29 πόντους με βολές, με τους διαιτητές να σφυρίζουν εύκολα το φάουλ σε βάρος των φιλοξενουμένων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο αν και φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό ο Άρης κράτησε το προβάδισμα με 11 πόντους (3 τρίποντα) από τον Μπαζιώτη.
Στην τελευταία περίοδο τα δύο τρίποντα από Γραμματικό και Βελιζιώτη αποσυντόνισαν τον Άρη που ταυτόχρονα έχασε πολλά ριμπάουντ με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να πάρει μια διαφορά έξι πόντων (62-56) στο πεντάλεπτο. Ο Άρης στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση για να επανέλθει και τα νέα τρίποντα από από Βελιζιώτη και Δορκοφίκη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που πήραν το ροζ φ.α. με 74-63.

Δεκάλεπτα: 17-19, 29-36, 50-51, 74-63

Διαιτητές: Σιδερής, Παπαδόπουλος Χρ.

Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 11 (2), Γραμματικός 18 (2),Καφαντάρης 5 (1), Βούζας 3, Λάβαρης 2, Δορκοφίκης 15 (1), Μιχαλόπουλος 9, Κανάς, Παπαδάκης 11 (1), Γιαννακόδημος.

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος): Κεφαλάς 3 (1), Βενιτουράκης 6 (1), Κωνσταντακόπουλος, Δρακόπουλος 5, Κυρίτσης 1, Μπαζιώτης 21 (5), Μπούτρης 6, Σταύρος, Τασούλας 8, Μακρόπουλος 13, Δρικόγιας, Βεντούρης.