Άνδρες: Πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν 69-82 από Κόρινθο (vid.)

Μετά από ένα πολύ δυνατό αγώνα ο Άρης ηττήθηκε από την Κόρινθο με 69-82 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Η εμπειρία των φιλοξενουμένων αποδείχθηκε χρυσή αλλά και "υποβοηθούμενη" από λανθασμένα σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία έδωσαν στην Κόρινθο τον έλεγχο του σκορ και έβαλαν τον Άρη σε θέση να κυνηγά να μειώσει τη διαφορά. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου με υπερπροσπάθεια, κατάφεραν σε δύο σημεία στον αγώνα  να μειώσουν και να μπουν στο παιχνίδι, αλλά η πίεση και το άγχος δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

H Κόρινθος από την αρχή παίρνει το προβάδισμα με τον Άρη να ακολουθεί κατά πόδας. Δύο λάθος σφυρίγματα από τους διαιτητές στερούν στον Άρη τέσσερις πόντους και δίνουν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν έναν αέρα έξι πόντων (7-13). Ο Άρης επιχειρεί να επανέλθει αλλά τρία τρίποντα των αντιπάλων δίνουν προβάδισμα οκτώ πόντων στο δεκάλεπτο (16-24).

Με ένα σερί 8-0 ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδος η Κόρινθος και ανεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους (16-32). Ο Άρης αντέδρασε και με οκτώ πόντους από τον Δρακόπουλο μείωσε σε 24-32. Οι κακές επιλογές στην επίθεση και τα σωστά μπλοκαρίσματα των παικτών της Κορίνθου ανοίγουν και πάλι τη ψαλίδα στους 15 πόντους (27-42). Τα δυνατά μαρκαρίσματα οδηγούν τις δύο ομάδες νωρίς στις βολές και το ημίχρονο λήγει με το σκορ να είναι 33-49 για τους φιλοξενούμενους.

Με εννέα πόντους του Μακρόπουλου ο Άρης μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (-9, 44-53) στην αρχή της τρίτης περιόδου και με τρίποντα του Δρακόπουλου και του Μπούτρη στους έξι (51-57). Το παιχνίδι οδηγείται και πάλι στις βολές όπου η διαφορά ανοίγει και πάλι στους δέκα (56-66).

Δύο λάθος σφυρίγματα πάνω στον Μακρόπουλο, το πρώτο  για βήματα στην επίθεση και το δεύτερο για  φάουλ σε κανονικό κόψιμο εκνεύρισαν  τους παίκτες του Άρη. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Κόρινθος και από τους 12 πόντους ξέφυγε στους 20 πόντους (58-78) κρίνοντας έτσι οριστικά το παιχνίδι. Οι φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Άρη στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να φέρουν αποτέλεσμα και απλά μείωσαν σε 69-82 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 17-25, 23-17, 13-16

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ): Κεφαλάς, Βενιτουράκης, Δρακόπουλος 14(2), Δρικόγιας, Κωνστνατίνου, Μπαζιώτης 13(2), Μπούτρης 11(1), Καμάρας 6, Σταύρος, Τασούλας 8, Μακρόπουλος 13, Βεντούρης 4.

ΚΑΟΚ (ΓΚΟΦΑΣ, ΓΙΑΤΡΑΚΟΣ): Μαγκώνης1, Κωνσταντίνου 8(2), Σακελλαράκης 4, Κατσαμάκης 7(1), Τσακιρίδης 13(1), Κεφαλάς 9(1), Παβλίσεβιτς 15(3), Μπακέας, Θωμόπουλος 2, Σταυρόπουλος 11(2), Τζαναβάρας, Μακρής 12 (1).