Άνδρες: Πιο κοντά στην παραμονή 71-61 την Ένωση Ιλίου

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την παραμονή έκαναν οι άνδρες του Άρη Πετρ. που επικράτησαν της Ένωσης Ιλίου με 71-61. Ο Άρης μετά από 23 αγώνες βρίσκεται στην 11η θέση με 31 βαθμούς (8-15, 1525-1615).

Για 15 λεπτά η Ένωση Ιλίου φάνηκε ότι θα είχε το πάνω χέρι στην νίκη με τους Μπέλλα και Φουντά να δίνουν το προβάδισμα με 7-12 στην ομάδα τους. Ο Άρης αντιδρά με Μακρόπουλο, Μπαζιώτη και Μπούτρη και παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 14-12, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε και πάλι την ομάδα του Ιλίου να προηγείται με 15-16.
Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πηγαίνουν πόντο - πόντο με  τον Άρη στο τέλος να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (34-29). Με ένα 5-0 από Τασούλα και Μπαζιώτη ο Άρης άνιξε την ψαλίδα στο +10 (39-29) και έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό. Με δύο τρίποντα από Βαϊδάκη και και Πανουσόπουλο η Ένωση μείωσε σε 45-42 για να λήξει η περίοδος με τον Άρη να προηγείται με 50-44.

Οι φιλοξενούμενοι με πέντε πόντους του Βαϊδάκη ισοφάρισαν σε 50-50 αλλά ο Μπαζιώτης με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Άρη με 53-50, ενώ με ένα επιμέρους 9-1 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα 62-51. Στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη διαχειρίστηκαν σωστά τη διαφορά που είχαν πάρει και έφτασαν στην όγδοη νίκη τους.

Δεκάλεπτα: 15-16, 34-29, 50-44, 71-61
Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Κοτσώνης
Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος, ): Κεφαλάς 12 (2), Βενιτουράκης 6, Κωνσταντακόπουλος 2, Κυρίτσης, Φάσουρας, Μπαζιώτης 16 (4), Μπούτρης 2, Σταύρος 5 (1), Τασούλας 5, Μακρόπουλος 18, Δρικόγιας, Βεντούρης 2.

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 12, Μπέλλας Ι., Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 7 (1), Πανουσόπουλος Θ. 7 (1), Σκαλωμένος 7, Μπέλλας Ο. 18 (2), Πανουσόπουλος Κ. 3, Στρατομήτρος 7 (2), Βαρσαμούλης.