Άνδρες: Πρόκριση στο Κύπελλο, 67-50 εκτός τη Νίκη Αμαρουσίου

Νίκη - πρόκριση στο κύπελλο για τους άνδρες του Άρη με 67-50 κόντρα στην Νίκη Αμαρουσίου εκτός έδρας.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τον Άρη να προηγείται με 7-0 και τη Νίκη να απαντάει με τρία τρίποντα.
Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο συμβάδιζαν στο σκορ με τον Άρη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να σκοράρει κοντά στο καλάθι ενώ η Νίκη "πυροβολούσε" από τα 6,75μ., πετυχαίνοντας έξι τρίποντα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παπαδόπουλου βελτίωσαν την άμυνα στην περιφέρεια δυσκολεύοντας τα σουτ των αντιπάλων και μετά το 25' άρχιζαν να χτίζουν μια διαφορά. Στην τέταρτη περίοδο χάρη στην καλή άμυνα, αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων, αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 16-15, 13-18, 5-18

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡ. (ΤΣΑΚΙΡΗΣ - ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ): Καρασάββας, Πολυμενάκος, Μιχαλάκης 2, Σταμάτης 15(3), Κοντογιάννης 6, Κυπριτζόγλου 6, Λιούλης, Ευαγγελούλης, Κουκάκης 12(2), Σιδέρης, Αρναουτάκης 7(1), Κανύχης 2.

ΑΡΗΣ Π. (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ): Μόκκας 5, Βενιτουράκης, Χανιάς 13(1), Κουλούρης 2, Λιακόπουλος 5, Μακρυγιάννης 7(1), Μπούτρης 6, Γιατράκος, Παντελιάδης 17(2), Θωμόπουλος 2, Σταύρος, Μπέλη 10.