Γυναίκες: Ήττα στις λεπτομέρειες 52-56 από Ίκαρο Καλ. (vid.)

Την ήττα με 52-56 γνώρισαν οι γυναίκες του Άρη Πετρ. από τον Ίκαρο Καλ. - Εσπερίδες, για την πρώτη αγωνιστική του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.

Μία ήττα που ήρθε κατά πρώτο λόγο από την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης των τελευταίων λεπτών και σε δεύτερο λόγο από τις πολλές χαμένες βολές (6/16).

Ο Άρης Πετρ. ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα προηγήθηκε με 15-9 χάρη σε τρία τρίποντα των Τσέρου (2) και Μαρίνη, για να κλείσει η περίοδος με το σκορ υπέρ του 16-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Εσπερίδες γρήγορα μάζεψαν το σκορ και μάλιστα προηγήθηκαν με 22-20. Ο Άρης απάντησε με Χιώτη, Μαρίνη και Ναυροζίδου για να προηγηθεί με 26-22 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Πιέζοντας στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων 30-22, αλλά όσο γρήγορα το πήρε τόσο γρήγορα το έχασε με τον Ίκαρο να σημειώνει ένα σερί 9-2 και να φέρνει το σκορ στον πόντο 31-32. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να ελέγχουν τον ρυθμό και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου εξακολουθούν να προηγούνται με 41-39.

Η τελευταία περίοδος ξεκινά ιδανικά για τον Άρη με τις Τσουμάνη, Ναυροζίδου και Χιώτη να δίνουν αέρα πέντε πόντων (46-41). Στο σημείο αυτό οι παίκτριες του Ίκαρου πιέζουν και οδηγούν τις αντιπάλους τους σε λάθη τα οποία η Στεφάνου μετατρέπει σε καλάθια και δίνει στην ουσία το πάνω χέρι στην ομάδα της που προηγείται με 49-46. Το δίποντο της Λουκάτου και το τρίποντο της Ντάνου δίνουν ξανά προβάδισμα στον Άρη (52-51), αλλά γρήγορα η Ευμορφοπούλου απαντά από τα 6.75μ. και δίνει το προβάδισμα ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της με 54-52.

Ένα λάθος στην επαναφορά από τις παίκτριες του Άρη θα στερήσει το δικαίωμα να φτάσει στην ισοφάριση. Το γρήγορο φάουλ πάνω στην Στεφάνου δεν βοηθά καθώς η παίκτρια του Ικάρου ευστοχεί δίνοντας αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα της 56-52 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 10-10, 17-15, 17-9

ΙΚΑΡΟΣ (ΡΟΥΜΠΕΛΑΚΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ): Γιγουρτάκη 2, Στεφάνου Ε. 5(1), Στεφάνου Α 15, Ευμορφοπούλου 12(1), Παναγιωτοπουλου 7, Ρουμπελάκη 9, Ζαχαράκη 1, Μόκα, Ζότοβα 5, Πολίτη, Λίτσι, Τσαφάρα

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.(ΚΑΒΒΟΥΡΑΣ, ΒΑΡΒΑΡΙΓΟΣ): Φάσουρα, Ναυροζίδου 7, Γούλα Φ., Μαρίνη 7(1), Λουκάτου 5, Τζαμαρία, Ντάνου 3(1), Χιώτη 9, Χρονοπούλου 4, Τσέρου 11(1), Τσουμάνη 6, Στεφανίδου.