Γυναίκες: Τρίτωσε το... κακό, 56-58 από Αγία Παρασκευή

Τα χαμένα εύκολα καλάθια, τα επιπόλαια λάθη σε κρίσιμα σημεία και οι δύο άστοχες επιθέσεις στο τέλος της αναμέτρησης, στέρησαν  μια πολύ σημαντική νίκη από τον Άρη Πετρούπολης απέναντι σε μια δυνατή ομάδα και μέσα σε μια δύσκολη έδρα.  Τελικά η ομάδα έφτασε στην πηγή αλλά «νερό δεν ήπιε» αφού ηττήθηκε 58-56 εκτός έδρας από την Αγία Παρασκευή για την 5η αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε  για τον Άρη με  0-5 αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, πέρασαν μπροστά με τρίποντο της Καμμένου και η λήξη της περιόδου τους βρήκε μπροστά με 11-9.
Ίδια εικόνα είχε και η δεύτερη περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 προηγήθηκαν 11-14  αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά. Η Αγία Παρασκευή πήρε κεφάλι 19-17 και με ένα 7-2 στα τελευταία λεπτά πήγε στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 26-19.
Ο Άρης Πετρούπολης αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε να γυρίσει το ματς και να μπει μπροστά στο σκορ στην τρίτη περίοδο. Με 2 τρίποντα της Τσέρου και 6 πόντους της Ντάνου (τρίποντο και γκολ -φάουλ) προηγήθηκε με 26-29(10-0), 28-35 και 33-28.  Με επιμέρους σκορ περιόδου 11-23, οι φιλοξενούμενοι, απόλυτοι κυρίαχοι του ματς,  έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 37-42.
Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρης πήρε τα χαρακτηριστικά θρίλερ. Ο Άρης κράτούσε το προβάδισμα αλλά με μια αντεπίθεση η Αγία Παρασκευή και με την Πετυχάκη να την κρατάει στο ματς  κατάφερε να προηγηθεί 51-48. Η Ντάνου με τρίποντο ισοφάρισε  για τον Άρη 51-51 και με βολές οι φιλοξενουμενοι προηγήθηκαν 51-53 (2:50 πριν τη λήξη).  Ένα λεπτό πριν  τη λήξη η Αγ. Παρασκευή προηγήθηκε 57-55.  Η Λουκάτου μείωσε με βολή 57-56 και η Μακρυνίκα επίσης με βολή έγραψε το τελικό 58-56. Ο Άρης Πετρούπολης είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ή ακόμα και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα της νίκης αλλά στις δυο τελευταίες κρίσιμες επίθεσης δεν καταφερε να σκοράρει.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Τσιρώνης

Δεκάλεπτα : 11-09, 26-19, 37-42, 58-56

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος , Στρατάκος): Μακρυνίκα 9, Γκάνια , Καμμένου 15(2) , Κοντογιάνη 7 Κλείτσα 3(1), Ψωμά 3, Τριχά 6, Γρύλλιια, Πετυχάκη 13, Αμίτση, Κούκη 2, Καράμπελα.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Κάββουρας Βαρβαρήγος): Γούλα, Ναβροζίδου 8, Ντακόλια, Μαρίνη , Λουκάτου 13(1) Τζαμαρία, Ντάνου 12(3), Χιώτη 10, Φάσουρα, Τσέρου 7(2), Τσουμάνη 6, Στεφανίδου.

- Η διοίκηση της ομάδας εύχεται στις αθλήτριες του συλλόγου Ιωάννα Χρονοπούλου και Αναστασία Καραμπάτσου γρήγορη ανάρρωση μετά τις χειρουργικές επεμβάσεις στις οποίες υποβλήθησαν.