Γυναίκες: Ήττα θρίλερ (53-65) στην παράταση από Σπόρτιγκ

Μέσα από τα χέρια του Άρη γλίστρησε η νίκη (53-65) στο ματς με τον Σπόρτιγκ για την 14η αγωνιστική της Α2 Γυναικών. Ο Άρης μετά από 13 αγώνες βρίσκεται στην 13η θέση με 18 βαθμούς (6-7, 807-688).

Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν στην παράταση αν και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους καθώς 2'' πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα αστόχησαν σε ελεύθερη βολή με το σκορ να είναι 52-52. Το ματς θα μπορούσε να είχε άλλη τροπή στο φινάλε αλλά οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν από την γραμμή των βολών. Χαρακτηριστικό είναι πως στα τελευταία 15'' του αγώνα αστόχησαν σε 3 βολές οι παίκτριες του Άρη και σε 2 του Σπόρτιγκ. Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε καθαρό προβάδισμα με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση. Στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε 15-8. Ο Σπόρτιγκ προσπάθησε να αντιδράσει και έμεινε κοντά στο σκορ. Εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Άρη στην δεύτερη περίοδο, ισοφάρισε 21-21 και 24-24 και πήγε με ισχνό προβάδισμα 24-26 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κράτησε έως το τέλος το προβάδισμα αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στο τέλος της τρίτης περιόδους βρέθηκε στο +5 (40-35) και στην αρχή της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε 42-38. Ο Σπόρτιγκ κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Άρη και αρχικά ισοφάρισε σε 44-44 και στη συνέχεια προηγήθηκε 48-49 ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Το τελευταίο λεπτό είχε όλα τα στοιχεία ενός θρίλερ με τη νίκη να αλλάζει συνέχεια στρατόπεδο αλλά να μην κάθεται τελικά πουθενά. Η Τσουμάνη έβαλε μπροστά στον Άρη 50-49 αλλά η Χαλκιά με καθοριστικό τρίποντο έδωσε προβάδισμα 2 πόντων 52-50 στον Σπόρτιγκ. Ο Άρης έχασε δυο βολές για να ισοφαρίσει. Στην αστοχία στις βολές τον ακολούθησε ο Σπόρτιγκ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά και να καθαρίσει το ματς. Στο δραματικό φινάλε η Λουκάτου, που ήταν από τις διακριθέντες, ισοφάρισε σε 52-52 κερδίζοντας φάουλ. Αστόχησε όμως στη βολή και το ματς πήγε στην παράταση. Το 5άλεπτο της παράτασης ήταν μια διαφορετική εικόνα σε σχέση με όλο το ματς. Ο Σπόρτιγκ με ένα επιμέρους σκορ 1-13 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Σιδερής, Λαζόγκα

Δεκάλεπτα: 15-8, 24-26, 40-35, 52-52 (κ.α.), 53-65 (παρ.)

ΑΡΗΣ (Ορφανίδης): Φάσουρα, Ναυροζίδου 6, Τζαμαρία, Μαρίνη 4, Λουκάτου 11, Ντάνου 7(1), Γούλα, Φ, Χιώτη 11, Γούλα Π, Τσέρου 7, Τσουμάνη 7, Στεφανίδου.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νανάκος): Δανδουλάκη Α, Εμμανουηλίδου 6, Δανούση, Μπρέλλου, , Δανούση 10(1), Βαφειάδη 8, Μουζάκη 4, Χαλικιά 18(1), Ιωαννίδου 17(2), Σερέπα , Δανδουλάκη Μ. 2.